Pazartesi, Ekim 30, 2023

GIDA BOYASI VE RENKLENDİRİCİ KULLANILMAYAN KIPKIRMIZI AYVA TATLISI


KESİNLİKLE GIDA BOYASI KULLANILMADAN, RENKLENDİRİCİ HERHANGİ BİR MALZEME EKLEMEDEN BU KIRMIZILIKTA AYVA TATLISI SİZLER DE YAPABİLİRSİNİZ. SADECE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ÇOK KISIK ATEŞTE, YAKLAŞIK 2,5-3 SAATE KADAR PİŞİRMENİZ!

Ayvanın  tam mevsimindeyiz. Eğer çevrenizde semt pazarı var ise   "ekmek ayvası" denilen  cinsten iricene,  ayvalardan alın derim. Alın da tükenmeden tatlısını yapın.  Ayvalarımız boyut olarak epeyce ufaktılar ama yinede lezzetleri gayet iyi idi. Ayva tatlısı severler için işte tarifimiz. VİDEO OLARAK İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMA BURAYA TIKLAMANIZ YETERLİ:
Malzemeler;
*Dilediğiniz kadar ayva
*Toz şeker
*Limon suyu,
*Su
*Bir adet elma
*Üstüne kaymak yada krem şanti.
Hazırlanışı,
1. Öncelikle ayvaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Soyduğunuz kabukları atmayın, pişirirken kullanacağız ( Ayva suyunun jölelenmesini sağlıyorlar ).
2.Soyulan ayvaları enine ikiye ayırın ve bir kaşık yardımı ile çekirdekli kısımlarını oyarak çıkarın. çekirdeklerini atmayın, tatlıyı pişirirken ayvalara kırmızı rengini vermesi için tencereye atarak kaynatacağız.
3. Ayvaları soyup ortalarını çıkardıktan sonra, limon suyu ile ovun ki kararmasınlar.
4. Ayvaları, yayvanca bir tencereye, oyuk kısımları yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Ayva kabuklarını tencerenin altına ve ayvaların arasına yerleştirin. Ayva çekirdeklerini de tencereye serpiştirin. Ne kadar çok çekirdek olursa o kadar çok kızarırlar.
5. Bir adet elma ile kabuklarını soyduğunuz bir adet orta boy ayvayı rendeleyin ve tencereye dizdiğiniz ayvaların oyuk kısımlarına birer tatlı kaşığı kadar paylaştırın.
6. Her bir yarım ayvanın üstüne küçük çay bardağı dolusu toz şeker dökün.
7. Yine tencereye her bir yarım ayva için aynı çay bardağı ile su ekleyin.
8. Ocağın altını önce hızlı açın, su kaynamaya başlayıncada kısın.
9. Ayvalar iyice pişip, tenceredeki su, köpük köpük olup, jöleleşinceye kadar, ayvalar çekirdeklerin rengini alıncaya kadar pişirin. Yaklaşık 1-1,5 saat.
10. Pişen ayvaları servis tabağına alın ve jöleli suyundan üstlerine gezdirdikten sonra soğutun. Kaymak veya krem şanti ile servis yapın.Hiç yorum yok: