Salı, Ocak 23, 2007

BİR DENEME; ALMAN PASTASI

PORTAKAL AĞACI'NDA SEVGİLİ HATİCE'NİN ANNESİNİN YAPMIŞ OLDUĞU ALMAN PASTASINA İLK GÖRÜŞTE VURULMUŞTUM. MUHAKKAK DENEMELİYDİM. BU CUMARTESİ SEVGİLİ ALMAN PASTASI İLE BULUŞTUK. İŞTE BULUŞMAMIZIN SONUCU;

MUHTEŞEM PASTACIKLAR!


Alman pastacıklarım çok güzel oldular. Buradan bu güzel tarifi bizlerle paylaşan Portakal Ağacı'na teşekkürlerimi sunuyorum. Orjinal tarifi bulabileceğiniz adres; http://www.portakalagaci.com/oburcuk/2006/11/minik_alman_pas.html dir.


Alman pastası için hazırladığım hamuru tam ölçü yaptım. Oldukça fazla hamur elde ettim. Tarifte 1 kg un deniliyor, bence 1 kg den 1 su bardağı kadar eksik koyarsanız kaıvam daha iyi olacaktır. krema ölçüsünü de orijinal tariftekinden yarım ölçü yapmıştım, kararında bir ölçü oldu.
Yukarıda görülen pastacıklardan 18 adet yaptıktan sonra arta kalan hamurdan 3 adet , 15'er cm'lik uzun şerit yuvarlayarak saç örgüsü haline getirdim ve üstüne yumrta sarısı sürdüm. 200 derecede kızgın fırında kızarıncaya kadar pişirdim ve aşağıdaki gibi paskalya çöreği elde ettim.
PASKALYA ÇÖREĞİ


Alman pastası için hazırladığım hamuru tam ölçü yaptım. Oldukça fazla hamur elde ettim. Tarifte 1 kg un deniliyor, bence 1 kg den 1 su bardağı kadar eksik koyarsanız kaıvam daha iyi olacaktır. krema ölçüsünü de orijinal tariftekinden yarım ölçü yapmıştım, kararında bir ölçü oldu.Yukarıda bahsettiğim Alman Pastası hamurundan artan yumruk kadar parçayı, merdane ile yuvarlak olarak ve gayet ince bir şekilde açtım. 8 üçgen parçaya böldüm. parçaların herbirine ince bir tabaka halinde nutella sürdüm. geniş kısmından ince kısmına doğru rolu şeklinde sardım ve yine 200 derecedeki fırında kızarttım. soğuduktan sonra üstlerine pudra şekeri serptim. hem tadları hemde görüntüleri oldukça güzel oldu.

2 yorum:

Pınarın Kulubesi dedi ki...

Merhaba Ufuk Hanım
alman pastası için bu değerlendirme yöntemleri çok güzel,
malzemeler çok fazla diye yapamıyordum. Bir miktarını paskalya çöreği ile değerlendirmek çok iyi fikir, bir kısmıda elmalı kurabiye olacak bende:)
çok teşekkürler bu fikir için
yaptıklarınız ve fotoğraflarınız çok güzel
sevgiler

NiNo dedi ki...

bu alman pastalarini yani seninkileri herkese soleyip tavsiye ediyorum ama bir ben denemedim galiba :) ellerine saglik